Slušni aparati

Kaj je slušni aparat?

Slušni aparat je izjemno majhna elektronska naprava, ki naglušnim ponovno omogoča poslušanje.

Sestavljen je iz mikrofona, ojačevalca in slušalke. Mikrofon sprejema zvoke iz vašega akustičnega okolja in jih pretvori v elektronske signale. Ojačevalec selektivno ojači zvoke na način, da so najprimernejši za določeno naglušnost. Slušalka ojačane signale ponovno pretvori v zvok, ki se nato prenese v uho.

Tehnologija v slušnih aparatih je v zadnjih letih postala zelo prefinjena. Današnji digitalni slušni aparati zagotovijo, da so tihi zvoki slišni, vendar istočasno tudi skrbijo, da glasni zvoki niso preglasni in neudobni. Mnoge prefinjene izboljšave na primer vključujejo funkcije, ki ščitijo vaš sluh pred nenadnimi močnimi zvoki in povečajo možnost razumevanja govora tudi v težjih akustičnih razmerah, saj se v vseh akustičnih razmerah samodejno prilagajajo.

Slušni aparat ne more nikoli nadomestiti normalnega sluha, lahko pa bistveno izboljša slušne zmožnosti in omogoči razločevanje glasov v različnih slušnih okoljih. Vsem slušni aparat ne pomaga enako. Pomoč je odvisna od narave in stopnje izgube sluha; ali mogoče še pomembneje, od motivacije uporabnika, da bi nosil slušni aparat in se navadil nanj.

 

Kako izbrati pravi slušni aparat?

O težavah s sluhom se pogovorite s strokovnjaki za to področje. Predstavili vam bodo možnosti, ki so na voljo in vam svetovali pri izbiri najprimernejših rešitev.

Pomembno je, da je vzpostavljeno sodelovanje med vami, zdravnikom in slušnim akustikom. S skupnimi močmi uspeh ne bo izostal. Večini uporabnikov slušnih aparatov se izboljša socialno življenje. Uporaba slušnih aparatov je povezana z zmanjšanjem jeze, frustracij, paranoje in splošnim izboljšanjem čustvene stabilnosti.

 

Postopek za pridobitev slušnega aparata >>

 

Izvedbe slušnih aparatov

Izvedbe slušnih aparatov se med seboj ločijo po večih kriterijih:

  • oblika
  • zaušesni - BTE
  • s slušalko v ušesu - RIC
  • vušesni - ITE
  • sluhovodni - CIC
  • število in kakovost vgrajenih funkcij (poudarjanje govora, zmanjševanje šumov, preprečevanje piskanja, ...)
  • odprta/zaprta prilagoditev
  • brezžična povezljivost (z drugim slušnim aparatom ali drugimi napravami kot so: telefon, TV, mp3 predvajalniki)
  • način delovanja (samodejno/ročno uravnavanje)
  • cena (brez doplačil/z doplačilom razlike do polne cene)
  • ...

 

 

Nasveti za prvo uporabo

S poslušanjem pričnite v tihem prostoru, da se navadite na zvoke, ki ste jih verjetno že pozabili (šumenje računalnika, piskanje mikrovalovne pečice ali šumenje oblačil, papirja).

Pogovarjajte se z različnimi ljudmi in se znova naučite, kako razlikovati med različnimi zvočnimi vzorci.

Slušne aparate nosite čim več ur dnevno in vsak dan nekoliko dlje.

Naj bodo slušni aparati del vašega vsakdanjika, poleg tega pa bodite potrpežljivi, medtem ko se učite ločevati glasove.

 

Več o slušnih aparatih >>